Jednodílné knihy

Zmizelá

8. srpna 2014 v 17:31 | Klára

Autor a kniha


Gillian Flynn je americká bestsellerová spisovatelka žijící v Chicagu. Její knihy byly přeloženy do osmadvaceti jazyků. Kromě Zmizelé napsala i Ostré předměty a Temné kouty.

Originální název: Gone girl
Nakladatelství: Knižní klub
Rok vydání: 2013, 2012 (originál)


Celý článek pod perexem!

If I stay

2. srpna 2014 v 13:38 | Klára

Autor a kniha


Gayle Forman je americká spisovatelka žijící v Americe. Jednou procestovala s manželem celou zemi. Na začátku se živila žurnalistikou a psala do různých časopisů. Kniha If I stay má ještě pokračování s názvem Where she went. Gayle Forman napsala ještě další knihy- Just one day, Just one year, Just one night a Sisters in sanity. Zanedlouho se na motivy knihy If I stay objeví v kinech film.

Nakladatelství: Definitions (zakoupeno v anglickém jazyce)
Rok vydání: 2014, 2009 (originál)
Celý článek pod perexem!

Eleanor and Park

27. července 2014 v 11:44 | Klára

Autor a kniha


Rainbow Rowell je americká spisovatelka žijící v Nebrasce. Kromě knihy Eleanor and Park napsala také další velmi známou knihu s názvem Fangirl. Fangirl je o úplně odlišných dvojčatech a jejich životě. Její nejnovější kniha se jmenuje Landline. Eleanor and Park je velmi vysoce hodnocená a patří do žánru young adult. Dostala několik ocenění a čtou jí teengeři (a nejenom oni :)) po celém světě.

Nakladatelství: Orion (zakoupeno v anglickém jazyce)
Rok vydání: 2013, 2012 (originál)

Celý článek pod perexem!

Starters

22. června 2014 v 14:49 | Klára
Autor: Lissa Price
Nakladatelství: Delacorte Press (zakoupeno v anglickém jazyce)
Rok vydání této knihy: 2012 (originál)
Originální název: Starters

Obsah: Ve válce byli všichni lidé od dvaceti do šedesáti let zabiti a zůstali jen děti, teenageři a senioři. Mnoho mladistvých se toulá po ulicích a shání jídlo, protože jim nezbyl nikdo, kdo by se o ně staral. Stejně je na tom i hrdinka Callie s bratrem Tylerem a kamarádem Michaelem. Jediný způsob, jak si vydělat peníze, je zaregistrovat se s u Banky těl, která propůjčuje těla mladistvých na určitý čas seniorům, zatímco teenageři ,,spí''. Co se ovšem stane, když se Callie probudí, když má ještě spát a je zapletená do složité akce?

Můj komentář: Od této knihy jsem čekala popravdě omnoho víc. Bylo tam jen pár napínavých chvilek a příběh jsem nejdřív vůbec nechápala. Na obálce knihy je nápsáno, že fanoušci Hunger games to budou milovat. Tady platí jediné: ,,Nesuď knihu podle obalu''.

Ukázka: ,,So she visualizes that she's me and if she wants something, she just thinks it and my hands grabs it?'' ,,Just like she was in your body. She uses her mind to walk your body out of here, and gets to be young again. For a little while.''
,,Takže si představí, že je mnou a když něco chce, tak na to pomyslí a moje ruce to vezmou?'' ,,Jako kdyby byla v tvém těle. Používá svoji mysl, aby odtamtud odešla a byla znovu mladá. Na chvíli.''

Fangirl

6. června 2014 v 17:59 | Klára
Autor: Rainbow Rowell
Nakladatelství: Maxmillan children's books
Rok vydání této knihy: 2014, 2013 (originál)
Originální název: Fangirl

Obsah: Cath a Wren jsou nerozlučná dvojčata, i když je každá jiná. Vše se ovšem změní, když jdou obě na univerzitu. Cath se bojí seznamovat s jinými lidmi a nejradši by psala fanfikce, ve kterých je opravdu dobrá a má spoustu fanoušků. Wren si chce na druhou stranu jenom užívat a seznamovat se a....pít, což se jí později velmi vymstí. Jak to nakonec dopadne?

Můj komentář: Tahle kniha byla taková odpočinková a líbila se mi. Hlavně jsem se v tom psaní ztotožňovala s Cath, protože ho zbožňovala stejně jako já! Myslím, že byste si to určitě mohli přečíst, taková lehká, odpočinková kniha se čtyřista stránkami.

Ukázka: Why do I write? Cath tried to come up with a profound answer- knowing that she wouldn't speak up, even if she did. ,,To explore new worlds,'' someone said. (....) To be somewhere else, Cath thought.
Proč píšu? Cath se snažila přijít s nějakou odpovědí- vědíc, že nebude mluvit nahlas, i kdyby to udělala. ,,Abychom objevili nové světy,'' někdo řekl. (....) Abychom byli někde jinde, pomyslela si Cath.

Looking for Alaska

25. května 2014 v 18:42 | Klára
Autor: John Green
Nakladatelství: Harper Collins (zakoupeno v anglickém jazyce)
Rok vydání této knihy: 2011, 2005 (originál)
Originální název: Looking for Alaska

Obsah: Miles (přezdívaný také Pudge) jde na univerzitu, kde se seznámí se spolubydlícím Chipem (nebo také Colonelem) a ten mu představí Alasku. Miles je jí úplně ohromen. Alaska má velmi zvláštní osobnost. Někdy je v pohodě a najednou začne řvát a být nervózní. I přesto se do ní Miles zamiloval. Rád čte biografie a pamatuje si poslední slova lidí, Alaska má spoustu knih a Chip si pamatuje hlavní města zemí. Jsou nerozlučnou trojkou (samozřejmě nesmíme zapomenout ještě na další prátele- na Takumiho a Laru) a společně provedou i školní žertík. Vše se ovšem změní jednu osudnou noc, kdy Alaska úplně znenadání změní svou náladu z dobré na velmi rozrušenou kvůli něčemu, na co zapomněla....

Můj komentář: Jak bych to řekla. Tuhle knihu jsem si chtěla přečíst, přišla mi zajímavá. První část knihy (jinak také část ,,before'', jak je uvedeno v knize)- vůbec jsem nevěděla, o co jde a nebavilo mě to. Pak ovšem nastal zlom a poprvé jsem byla napjatá. Druhá část knihy (část ,,after''), byla už lepší, zajímavá. I přesto jsem byla zklamaná, protože jsem očekávala od této knihy mnohem víc.

Ukázka: ,,You can't just make me different and then leave,'' I said out loud to her. ,,Because I was fine before, Alaska. I was fine with just me and last words and school friends, and you can't just make me different and then....''

Dýchání pod vodou

17. května 2014 v 18:55 | Klára
Autor: Alex Flinn
Nakladatelství: Moba
Rok vydání této knihy: 2013, 2007 (originál)
Originální název: Breathing underwater

Obsah: Nick má vše- je oblíbený, krásný a holkami chtěný. Jednou si vyhlédnul nevinnou Caitlin, do které se bezmezně zamiloval, přišla mu nádherná. Nick má ovšem problémy se sebekontrolou po jeho otci, který ho už několikrát zmlátil a otevřeně mu říká, že pro něj nic neznamená. Nick je velmi závistivý, chce mi Caitlin jen a jen pro sebe, postupně jí zakazuje stýkat se s kamarády, přes plavky musí mít triko, aby na ní nekoukal nikdo jiný, než on.... Je také velmi agresivní, což se mu šeredně vymstí....

Můj komentář: Tahle kniha byla vlastně kniha před Hvězdou a Hvězda je pokračování, jestli mě chápete. :) Je to vážně dobrá kniha, místy zajímavá, místy zase napínavá a i když víte od začátku, co Nick provedl, stejně budete čekat a nevěřícně kroutit hlavou, až to v té knize bude napsáno. Takového strašného kluka by si opravdu nikdo nezasloužil.

Ukázka: Někdo šel okolo, k nějakýmu autu. A potom další a další. Caitlin slabě křičela a já se smál. Prošel kolem nás tucet lidí. Rukou podivně zkroucenou jsem ji znovu postavil. Nikdo by mě nedokázal zastavit. Potom mi někdo položil ruce na ramena a odtrhl nás od sebe.

The Carrie diaries

8. května 2014 v 14:22 | Klára
Autor: Candace Bushnell
Nakladatelství: Harper Collins Publishers
Rok vydání této knihy: 2011, 2010 (originál)
Originální název: The Carrie diaries

Obsah: Všichni určitě znáte sebevědomou Carrie ze Sexu ve městě, ale jaká byla, když ještě chodila na střední školu? To se dozvídáme právě v této knize. Seznámíme se s její láskou, Sebastianem, a s partou kamarádek. No a hlavně se samotnou Carrie, považovanou za takového vtipálka. Jejím největším snem je samozřejmě psát a udělá pro to cokoli. Prožíváme s ní starosti, radosti a lásky.

Něco o spisovatelce: Její první kniha Sex ve městě se stala předlohou pro stejnojmenný seriál. Byla redaktorkou časopisu Vogue.

Můj komentář: Tahle kniha nebyla ani tak o módě (nebo spíš téměř vůbec), jako spíš o pravém životě mladé Carrie. Kniha se mi líbila, taková ,,oddechovka''.

Ukázka: That question still kind of blows me away. I mean, isn't it the truth? Whoever we are here, we might be princesses somewhere else. Or writers. Or scientists. Or presidents. Or whatever the hell we want to be that everyone else says we can't.
Ta otázka mě zaskočila. Myslím tím, není to pravda? Ať jsme tady kýmkoli, tak někde jinde můžeme být princeznami. Nebo spisovateli. Nebo vědci. Nebo prezidenty. Nebo kýmkoli chceme sakra být a každý říká, že tím být nemůžeme.

Mizéria

18. dubna 2014 v 19:21 | Klára
Autor: Stephen King
Nakladatelství: Smena (slovenský jazyk)
Rok vydání této knihy: 1991, 1987 (originál)
Originální název: Misery

Obsah: Paul Sheldon- známý spisovatel románů o Misery- jednoho dne nabourá autem. Zachrání ho Annie, jeho obdivovatelka číslo jedna. Dává Paulovi léky, jídlo, stará se o něj.... Ale každého asi napadne, proč ho neodvezla do nemocnice a nechala si ho u sebe, i přesto, že má úplně zlámané nohy? Annie se v jednu chvíli chová šťastně, ráda čte jeho romány, ale její nálada se v sekundě může změnit, třeba když se stane něco v Paulově knize, co se jí nelíbí. Paul je na ní bohužel závislý, nemůže vůbec chodit. Annie se ukáže jako maniak s depresemi a nebojí se udělat různé morbidní věci, aby u ní Paul zůstal navěky.

Ukázka: ,,Ona nemôže zomrieť!'' zvrieskla naňho. Čoraz rýchlejšie a rýchlejšie roztvárala prsty a znova ich zatínala v pastě. ,,Misery Chastainová nemôže zomrieť!'' (vím, že a je ve slově pastě přehlasované, ale nevím, jak ho napsat, promiňte)

Carrie

11. dubna 2014 v 7:20 | Klára
Autor: Stephen King
Nakladatelství: Laser
Rok vydání této knihy: 1992, 1973 (originál)
Originální název: Carrie

Obsah: Carrie nikdo ve škole nemá rád, všichni se jí jen posmívají a hledají k tomu různé příležitosti. Žije s matkou- náboženskou fanatičkou-, která ani nevěděla, že je těhotná. Prsům říká ,,nečisté polštáře'' a když Carrie dostane první menstruaci, o které jí máma samozřejmě neřekla, bojí se, že vykrvácí a holky se jí jen posmívají. Matka Carrie klidně zavírá do komory, aby se modlila za své hříchy. Jednou Carrie ovšem zjistila, že dokáže myslí pohybovat věcmi- rozvinuly se u ní teleknetické schopnosti. Když se blížil čas školního plesu, jeden kluk jí pozval na ples, z čehož byla ohromená. Na plese jí všichni chválili šaty a ona se zdála být konečně šťastná, zvolili je za krále a královnu plesu.... Byla šťastná až do chvíle, kdy na ně někdo vylil prasečí krev. Pak nastalo peko.

Něco o autorovi: Stephen King je nejznámějším autorem hororů. Některé jeho knihy byly i zfilmovány (Vykoupení z věznice Shawshank) a mezi jeho další velmi známé knihy patří To a série Temná věž.

Můj komentář: Páni! Carrie byla první kniha, co jsem od Stephena Kinga přečetla. Byla hodně napínavá, ale taky hodně krátká (174 stran). Já bych se ji teda hodně bála....

Ukázka: Matka za sebou zavřela dveře. ,,Jsi žena, '' řekla tiše. Carrie cítila, jak se jí kroutí a vraští obličej, ale nedokázala své mimické svaly ovládnout. ,,Proč jsi mi nic neřekla?'' vykřikla. ,,Mami, já byla tak vystrašená! A všechny holky si z toho dělaly legraci a házely po mně věci a-'' Matka k ní popošla a její ruka, těžká, mozolnatá a svalnatá ruka pradleny se hbitě vymrštila a zasáhla Carrie hřbetem do čelisti. (....) ,,Vstávej, ženo. Zaklekněme k modlitbám. Pomodleme se k Ježíši za své žensky slabé, špatné a hříšné duše.''

Hvězda

6. dubna 2014 v 17:49 | Klára
Autor: Alex Flinn
Nakladatelství: Moba
Rok vydání této knihy: 2014, 2006 (originál)
Originální název: Diva

Obsah: Caitlin je hezká a velmi talentovaná, ale ne vždy tomu bylo úplně tak. Předtím byla tlustá a měla jen pár přátel (ale aspoň skutečných). V létě byla na odtučňovacím táboře, kde zhubla a začala chodit s jejím vysněným klukem Nickem, který jí psal básně. Romantika, co? Ne tak docela. Tenhle Nick jí odrazoval od přátel, ponižoval ji a hlavně jí bil. Po rozchodu jí nezbyl nikdo než dvě kamarádky, které počítaly v každém jídle kalorie a chtěly, aby se Caitlin stala roztleskávačkou. Tohle ovšem není jejím snem. Chce se stát operní zpěvačkou a když se dostane na konzervatoř, už jí nic nebrání v uskutečnění jejího snu....nebo ano?

Něco o autorce: Alex Flinn píše knihy pro mladé a je autorkou knižního hitu Netvor (Beastly).

Můj komentář: Do této knihy jsem se začetla už v knihkupectví. Bylo dobrá, zajímavá, ale strašně rychle přečtená! Taková oddechovka.

Ukázka: ,,Zpívej, můj anděli hudby! Zpívej pro mě!'' jako na cédéčku. Připadá mi to hrozně skutečné. Můj hlas šplhá výš, výš, a teprve když dojdu až na nejvyšší tón, uvědomím si, že ten fantomův hlas je opravdu skutečný. Není to jen v mé hlavě. Je to hlas Seana Griffina, který sedí za mnou u klavíru. Vydechnu poslední tón, vysoké C, a je po všem. Pak zase ticho.

Colette- Dívka z Antverp

23. února 2014 v 13:00 | Klára
Autor: Arnošt Lustig
Nakladatelství: Mladá fronta
Rok vydání této knihy: 2013, 2003 (originál)
Originální název: Colette- Dívka z Antverp

Obsah: Kniha nám ukazuje strašné zacházení s Židy v osvětimském lágru a nepochopitelné myšlení vedoucích lágru Auschwitz- Birkenau. Nikdo nevěděl, jestli se na ně v koupelnách (když už měli jednou za pár týdnu příležitost se umýt) spustí voda nebo plyn. Pro vedoucí byli Židé jen odporný odpad, který pouze zabíral místo Německu. Devatenáctiletá hrdinka Colette přežila v Auschwitz- Birkenau celých devět měsíců, pracovala jako hledačka věcí, které si lidé různě schovávali a zašívali do kabátů- diamanty, zlato a prsteny. Jeden malý diamant si schovává pod jazykem. Jediné, co ji drželo při životě, byla láska k V.F.. A jako každý žila ve stresu a neustálém strachu, kdy na ni přijde řada....

Něco o spisovateli: Arnošt Lustig byl židovského původu, přežil Terezín, Osvětim i Buchenwald. Byl velmi populárním spisovatelem, psal díla s tématem holocaustu.

Můj komentář: Ve škole jsme dostali úkol přečíst si něco od Arnošta Lustiga. Vážně jsem nevěděla co, až mi do oka padla Colette. Na začátku jsem příběh moc nechápala a trochu se v něm ztrácela. Ale některé části byly opravdu ošklivé, když třeba popisovala, co všechno tam vedoucí dokážou napáchat a jak myslí jen na Německo a na to, jak nejrychleji vyhladit ostatní národy. Je to opravdu silná, celkem depresivní četba, ale člověk by měl vědět, jak hrozně to všechno probíhalo.

Ukázka: Unterscharfuhrer přikázal pěti stům dětí zastavit. Na povel smějí vyběhnout. Kdo dosáhne podzemních sprch první, dostane k svačině chleba s medem a máslem. Teď! Děti běžely jako o závod, rovnou z vagonů do plynové komory. Oberfuhrer Hermlich se vyjádřil, že život je sladký běh dětí. Vyhlásil unterscharfuhrera za vzor esesmana.

Diary of a wimpy kid- Hard luck

10. února 2014 v 19:23 | Klára
Autor: Jeff Kinney
Nakladatelství: Puffin books (zakoupeno v anglickém jazyce)
Rok vydání této knihy: 2013, 2013 (originál)
Originální název: Diary of a wimpy kid- Hard luck

Obsah: Greg prožívá další vtipné situace a problémy. Tak zaprvé, cítí se opuštěný, protože si jeho kamarád Rowley našel holku, která Grega opravdu nemá ráda. Rozhodl se proto skamarádit se s Fregleym (divný kluk odvedle), který se ovšem díky němu a také díky jeho ,,divnému talentu'' stal populárním. Greg dále našel kouzelnou kouli, když se jí zeptáte otázku a zatřepete, odpoví různě- ano, ne, je to jisté nebo není, nevím.... Greg se jí ptá téměř na všechno, dokud se nerozbije. Setká se s příbuznými, hrozí mu letní škola, objeví zajímavé věci v mámině šatníku a mnohem víc!

Něco o spisovateli: Jeff Kinney je americký spisovatel a autorem už osmi Deníků malého poseroutky, které se vždy stanou bestsellery.

Můj komentář: Deníky malého poseroutky mě opravdu nikdy neomrzí! Stručně a jasně. :)

Ukázka: Yesterday when I woke up on Rodrick's floor, I spotted something under his bed when I was getting dressed. It was one of those Magic 8 Balls. (....) The way you use the Magic 8 Ball is by asking it a question, then shaking it and waiting for your answer to appear in the little window at the back. (....) I thought up a question and concentrated real hard, then gave the Magic 8 Ball a good shake. ,,Am I the smartest person in my family?'' A few seconds later, this is what showed up in the little window- ,,It is certain.''
Když jsem se včera probudil na Rodrickově podlaze, spatřil jsem něco pod jeho postelí když jsem se oblékal. Byla to jedna z těch Magických koulí. (....) Způsob, jak použijete Magickou kouli je takový, že se jí zeptáte na otázku, zatřepete a čekáte na odpověď, která se objeví v malém okýnku vzadu. (....) Myslel jsem na otázku a velmi se soustředil, potom jsem Magickou koulí hodně zatřepal. ,,Jsem nejchytřejší osoba v mé rodině?'' O pár sekund později se tohle objevilo v malém okýnku- ,,Je to jisté.''

The perks of being a wallflower- film o životě uzavřeného Charlieho

8. února 2014 v 17:12 | Klára
Autor: Stephen Chbosky
Nakladatelství: Simon and Schuster (zakoupeno v anglickém jazyce)
Rok vydání této knihy: 1999, 1999 (originál)
Originální název: The perks of being a wallflower

Obsah: Charlie nastupuje do prvního ročníku střední školy. Je samotář, jeho jediným přítelem je někdo, koho ani nezná. Píše mu dopisy, v nichž popisuje život kolem sebe. Jednou se na školním zápase seznámí s vtipným Patrickem a jeho krásnou nevlastní sestrou Sam, kteří se stanou jeho nejlepšími kamarády, s nimiž prožívá a probírá nové věci. Do Sam se i zamiluje. Každý má ovšem svůj ,,problém''. Patrick je gay, Sam dostala první polibek v sedmi letech od.... šéfa jejího táty a Charlie trpí depresemi, protože mu v dětství umřela jeho milovaná teta, když jela v autě pro jeho dárek narozeninám a Charlie si to stále vyčítá. Čeká ho první láska, milování a na malou chvíli i odloučení od jeho přátel. Strašně rád čte a píše, ale moc často přemýšlí nad různými věcmi. Když Patrick a Sam odjedou na vysokou, nastávají pro Charlieho nejsmutnější chvíle, kvůli nimž skončí v léčebně. Nikdo netušil, co jeho teta prováděla Charliemu a jeho rodiče byli velmi zmatení, když se to dozvěděli.

Něco o spisovateli: Stephen Chbosky si dokonce knihu The perks of being a wallflower sám zrežíroval.

Můj komentář: Zase jsem nejdříve viděla film (ano, vím, že se to nemá dělat, ale je dobré, že když vás film nadchne a myslíte si, že už nemůže být lepší, tak vás kniha překvapí a zdá se vám ještě povedenější než film!) a rozhodla jsem se přečíst knižní zpracování. Už dlouho jsem váhala, jestli si to mám přečíst nebo ne, ale jsem ráda, že jsem se k tomu konečně přiměla. Kniha je to nádherná, se spoustu krásnými a dojemnými pasážemi. Zařazuji si ji do mé imaginární složky nejlepších knih, co jsem doposud četla.

Ukázka: Bob nodded his head. Patrick then said something I don't think I'll ever forget. ,,He's a wallflower.'' And Bob really nodded his head. And the whole room nodded their head. And I started to feel nervous in the Bob way, but Patrick didn't let me get too nervous. He sat down next to me. ,,You see things. You keep quiet about them. And you understand.''
Bob kýval hlavou. Patrick potom řekl něco, na co nikdy nezapomenu: ,,On je (pardon, opravdu nevím, jak to mám doslova přeložit) ten, kdo stojí v koutě.'' A Bob opravdu přikyvoval hlavou. A celý pokoj přikyvoval hlavou. A já se začal cítit nervózní, ale Patrick mě nenechal být tak nervózním. Seděl vedle mě. ,,Vidíš věci. Nemluvíš o nich. A rozumíš jim.''

Tahle píseň ti změní život

26. ledna 2014 v 10:26 | Klára
Autor: Leila Sales
Nakladatelství: CooBoo
Rok vydání této knihy: 2013, 2013 (originál)
Originální název: This song will save your life

Obsah: Elisa se cítí hrozně osamělá, protože se s ní nikdo nebaví a všichni jí jen ubližují. Celé léto proto stráví zalezlá v pokoji, kde studuje blogy a časopisy o módě a kráse, aby byla ,,cool'', ovšem ani to jí nepomohlo. Rozhodne se pořezat se. Naštěstí se to Elise nepovedlo, zavolala jedné spolužačce, která ihned zavolala záchranku. O pár měsíců později žije svůj normální život (i když stále neoblíbený) plný milované hudby. Všechno se změní, když si jeden večer vyjde ven, kde se seznámí s Vicky a Pippou, které ji zavedou do nejlepšího tanečního klubu jménem Start. Elisa je tam jako v sedmém nebi, konečně zde začíná žít a setká se i s klubovým DJ Charem, ten jí naučí techniku a Elisa si najde novou lásku- být DJ.

Něco o spisovatelce: Leila Sales se narodila v Americe a pracuje jako editorka knih pro děti.

Můj komentář: NO PÁNI! Domnívala jsem se, že to zase bude taková kniha typu- někdo se do někoho zamiluje a potom spolu budou nakonec chodit, ale ono to tak nebylo! V téhle knize se řeší opravdové problémy a příběh mě opravdu upoutal. Jsem ráda, že nakonec konečně našla něco, co miluje. Rozhodně doporučuji!

Ukázka: A v každým z těch momentů se měníte i vy, měníte pozice, ale pořád se vracíte k tomu, kdo doopravdy jste, jako se tanečník vrací pořád na stejný místo na parketě. Protože ať se děje, co chce, pořád jste to vy: krásní a zranění, známí, ale neporazitelní. A to je víc než dost.

Bridget Jones- Mad about the boy

24. ledna 2014 v 18:52 | Klára
Autor: Helen Fielding
Nakladatelství: Jonathan Cape London (zakoupeno v anglickém jazyce)
Rok vydání této knihy: 2013 (originál)
Originální název: Bridget Jones- Mad about the boy

Obsah: Vracíme se zpátky k naší staré známe Bridget, která v předešlých dílech byla třicátnicí toužící po lásce. Tu nakonec našla- Marka Darcyho. V tomto díle je Bridget už padesátnice s dvěma dětmi jménem Billy a Mabel. Jeden háček to ovšem má- Bridget je zase bez lásky. Mark Darcy totiž....měl autonehodu. A tak se Bridget ocitá zase sama, nad vodou jí drží a pomáhají jí její věrní kamarádi a Daniel Cleaver. Po několika letech se Bridget rozhodne zase žít- zhubne, píše scénář, a dokonce si založí účet na Twitteru (na němž se stane chvíli závislá) a seznámí se tam s mladíkem Roxsterem, do nějž se zamiluje. Je on ale opravdu ,,ten pravý'' nebo se zde skrývá někdo jiný?

Něco o autorovi: Helen Fielding je britskou spisovatelkou, která se stala slavnou díky románům o Bridget Jonesové, která touží po jediném, a to po lásce.

Můj komentář: Hrozně mě zajímalo (protože jsem viděla předešlé dva díly a moc se mi líbily), jak bude pokračovat život Bridget, jestli bude mít děti a jak si bude žít. Opravdu mě překvapilo, jak to autorka vymyslela! Je to škoda, protože Mark se mi líbil.... Ale jinak byl příběh vtipný a upoutal. Dobrý díl.

Ukázka: I would Billy. I would do anything for you, I thought, tears welling up. My little boy, with all his struggles. Applause broke out. Mr Wallaker whispered to Billy and glanced at me. Billy was bursting with pride.
Udělám, Billy. Udělám pro tebe cokoliv, pomyslela jsem si, slzy mi vytryskly. Můj malý kluk se všemi jeho boji. Začal potlesk. Pan Wallaker něco zašeptal Billymu a koukal na mě. Billy se dmul pýchou.

Charlie and the chocolate factory

15. ledna 2014 v 7:08 | Klára
Autor: Roald Dahl
Nakladatelství: Puffin books
Rok vydání této knihy: 2010, 1964 (originál)
Originální název: Charlie and the chocolate factory

Obsah: Charlie Bucket žije v malém domečku se svými rodiči a čtyřmi prarodiči. Jsou velice chudí, nemají téměř co jíst. Charlie dostává pouze na svoje narozeniny čokoládu. A to ne jen tak ledajakou! Dostává Wonkovu čokoládu, která pochází z té nejskvělejší, nejúžasnější, nejmodernější a nejčokoládovější továrny na čokoládu uprostřed města. Pana Wonku ovšem nikdo dlouhou dobu neviděl, a proto, když sám pan Wonka vyhlásí soutěž o pět zlatých kuponů, které jsou vstupenkou na prohlídku továrny, se strhne hotové šílenství. Na jednoho z pěti výherců čeká dokonce obrovské překvapení! I Charlie by tento kupon rád našel....

Něco o autorovi: Roald Dahl byl velice populárním spisovatelem. Jeho pohádkové knihy jsou známé- napsal i knihy Čarodějnice, Jakub a obří broskev nebo Fantastický pan Lišák.

Můj komentář: Ach, tolik čokolády! Vážně, asi určitě budete při geniálním a moc hezky napsaném popisováním různých čokoládových místností chuť na čokoládu, ale na ne jen tak ledajakou, na Wonkovu! Oříšková místnost, místnost na náplně, na šlehačku.... A taky se mi líbili Oompa- Loompas (tuším, že v češtině se to čte umpalumpové), kteří zpívali písničky a právě jedna, kterou zpívali o Mikeu Teaveem (u nás asi Telekuk), který moc koukal na televizi, má moc dobrý text: Go throw your TV set away, and in its place you can install, a lovely bookshelf on the wall. Then fill the shelves with lots of books, ignoring all the dirty looks, the screams and yells, the bites and kicks, and children hitting you with sticks- fear not, because we promise you that, in about a week or two of having nothing else to do, they'll now begin to feel the need of having something good to read. Překlad: Vyhoďte vaši televizi a na to místo nainstalujte krásnou knihovnu. Poté naplňte knihovnu spousty knihami, ignorujte špatné pohledy, výkřiky a křiky, kousance a kopance a děti bijící vás holemi- nebojte se, protože vám slibujeme, že za týden nebo dva nicnedělání, začnou chtít číst něco dobrého. Takže ano! Knihy jsou nejlepší! :)

Ukázka: And what a palace it was! It had one hundred rooms and everything was made of either dark or light chocolate! The bricks were chocolate, and the cement holding them together was chocolate, and the windows were chocolate, and all the walls and ceilings were made of chocolate, so were the carpets and the pictures and the furniture and the beds. And when you turned on the taps in the bathroom, hot chocolate came pouring out.
A jaký palác to byl! Měl sto pokojů a všechno bylo vyrobeno z tmavé nebo světlé čokolády! Cihly byly čokoládové a cement, který je držel spolu byl čokoláda a okna byla čokoládové a všechny zdi a stropy byly čokoládové, také koberce a obrazy a nábytek a postele. A když jsi otočil kohoutky v koupelně, vytékalá z nich horká čokoláda.

Zlodějka knih

13. ledna 2014 v 19:37 | Klára
Autor: Markus Zusak
Nakladatelství: Argo
Rok vydání této knihy: 2009, 2005 (originál)
Originální název: The Book thief

Obsah: Je období druhé světové války. Liesel Memingerová společně s bratrem cestují k nové rodině, protože jejich matka se o ně už nemůže starat. Bohužel její bratr na cestě umřel, a tak se chvíli zdržely, aby ho pohřbily. Jednomu z hrobníků vypadne jakási černá knížka. Liesel se rozhodne ji vzít a schovat. A tak vlastně začala ,,kariéra'' zlodějky knih. Její nový otec, Hans Hubermann, je laskavý a dobrosrdečný člověk, který má Liesel opravdu rád. Oproti tomu Rosa Hubermannová je rázná a ráda nadává, ale je i velice statečná. Hans jednou najde Lieselinu černou knížku, která se ukazuje být ,,Hrobařovou rukovětí'' a společně se učí číst. Pro Liesel se slova stanou útěchou a nově nalezenou láskou. Několikrát se dokonce odváží ukrást knihy z knihovny starosty, a tyto knihy jsou poté jejím největším pokladem. Kamarádí se s Rudym Steinerem, klukem s citrónově žlutými vlasy. Období války je opravdu strašné a Hubermannovi společně s Liesel skrývají jedno hrozné tajemství. A kdo jiný může vyprávět tento příběh, než Smrt.

Něco o autorovi: Markus Zusak pochází z Austrálie. Kniha Zlodějka knih byla neuvěřitelným bestsellerem, prodalo se jí více než milion výtisků.

Můj komentář: Tato kniha se definitivně zařadila mezi moje top nejoblíbenější knihy. Opravdu. Dojala mě, zaujala mě a strašně dobře se četla. Líbilo se mi, jak se Liesel zamilovala do slov, jak se pomalu učila číst, jak se kamarádila s Rudym a prožívala různé příhody. Při většině knih nebrečím, ale tato mě rozbrečela. Opravdu. Přečtěte si ji. Uděláte dobře.

Ukázka: Místnost se plynule smrštila, až zlodějku knih dělilo od polic pár drobných krůčků. Hřbetem dlaně přejela podél první police a poslouchala, jak jí nehty šustí po páteřích jedné každé knížky. Znělo to jako hudební nástroj, nebo jako tóny utíkajících nohou. Použila obě ruce. Vyslala je do závodu. Jedna police proti jiné polici. A pak se zasmála. (....) Kolika knih se dotkla? Kolik jich cítila?

Hvězdy nám nepřály

18. října 2013 v 17:51 | Klára
Autor: John Green
Nakladatelství: Knižní klub
Rok vydání této knihy: 2013, 2012 (originál)
Originální název: The fault in our stars

Obsah: Příběh dvou lidí, kterým hvězdy opravdu nepřály, ale i přesto si do poslední chvíle nezapomněli udržet humor a dívat se na svět optimisticky. Ona, Hazel, má rakovinu v posledním stadiu a on, Augustus, má kvůli rakovině amputovanou nohu. Společně vtipkují, doplňují se a pomáhají si. Postupně se do sebe zamilovávají. Dokonce spolu jedou i do Holandska, aby se setkali se spisovatelem, který napsal jejich nejoblíbenější knihu. Oba pro každého hrozně moc znamenají a podporují se i v těch nejtežších chvílích, kdy jeden z nich onemocní a je to s ním horší a horší....

Můj komentář: Prvních padesát stránek- to je ale hezký příběh, je hezké, že to všechno berou s humorem. Další strany- ach, to je tak romantické, ten Peter Van Houten je ale hlupák, ale jinak si to v Holandsku snad užívají. A zbytek- ne, ne, ne, ne, to nemůže být pravda, proč se tohle děje? A potom už jsem pouze čekala, kdy tam bude napsána ta nejsmutnější věta. A pak se spustil proud slz. Nádherná, nádherná kniha.

Něco o spisovateli: John Green je americký spisovatel a je držitelem ocenění Michael L. Printz award a Edgar award.

Ukázka: ,,No vždyť říkám zítra,'' prohlásil. ,,Já tě chci znova vidět dneska. Ale jsem ochotný čekat celou noc a větší část zítřka.'' Obrátila jsem oči v sloup. ,,Já to myslím vážně,'' trval na svém. ,,Ani mě neznáš,'' řekla jsem. Vzala jsem do ruky knížku. ,,Co kdybych ti zavolala, až tohle dočtu?'' ,,Nemáš ani moje telefonní číslo.'' ,,Mám silné podezření, že jsi mi ho do té knížky napsal.'' Zase se tak zeširoka, pitomě usmál. ,,A pak že se neznáme.''

Adele- A celebration of an icon and her music

4. října 2013 v 19:40 | Klára
Autor: Sarah Louise-James
Nakladatelství: Carlton (zakoupeno v anglickém jazyce)
Rok vydání této knihy: 2012 (originál)
Originální název: Adele- A celebration of an icon and her music

Obsah: Adele se stala hvězdou doslova přes noc. Ale co tomu předcházelo? Jaký měla život? I přesto, že je opravdu celosvětově známá a uznávaná díky svým srdceryvným textům, zůstala stát nohama pevně na zemi a je stále normální holkou (tedy, už ženou), která nejraději skládá doma písně. Adele je opravdu jedinečná, překonala spoustu rekordů. Zajímá vás, s kým a na jakou chodila školu? A jaký význam mají její písně? To vše se dozvíte v této knize!

Můj komentář: Tuhle knihu mi moje ségra donesla z Londýna a já jsem byla strašně šťastná, opravdu, protože jsem její velký fanoušek. V této knize jsem se dozvěděla spoustu zajímavého a nového o jejím životě. A kdybyste viděli vnitřek té knihy.... tam jsou tak nádherné obrázky! Nejvíc se mi asi líbil obrázek se všemi jejími cenami Grammy.... :)

Ukázka: And that's what we love about her. Adele is a rare gem in the often contrived, manufactured and cynical world of pop music. From her heart- breaking voice to her unguarded chatter, her revealing lyrics, right down to her filthy laugh, she has proved that by being yourself you really can have it all.
A to je to, co na ní milujeme. Ona je vzácným klenotem v často nepřirozeném, vyráběném a cynickém světě pop hudby. Od jejího srdce lámajícího hlasu až po její nehlídané tlachání, její prozraující texty až po její smích, dokázala že když jste sami sebou, opravdu můžete mít vše.

Fantom Opery

9. září 2013 v 12:41 | Klára
Autor: Gaston Leroux
Nakladatelství: Slovart (zakoupeno ve slovenském jazyce)
Rok vydání této knihy: 2012, 1959 (originál)
Originální název: Le Fantome de l'Opera

Obsah: V opeře v Paříži žila jakási postava, které všichni říkali Fantom Opery, říkali, že vypadá jako ztělesněná smrt a vše podivné, co se tam stalo, sváděli na něj. Příliš do té doby nezajímavá zpěvačka Kristýna Daaé jednoho večera zpívala téměř jako anděl a všichni chtěli vědět, jak se to stalo. Jediný Raoul de Chagny- muž, který s ní strávil dětství a nadevše jí miloval- se dozvěděl pravdu. Kristýně dával hodiny zpěvu samotný Fantom Opery. Když Fantom zpíval, všichni byli jako omámení, protože jeho hlas byl tak nádherný. Tenhle Fantom nikdy nepoznal lásku, protože měl od narození děsivou tvář a musel kvůli ní nosit masku. Byl zamilovaný do Kristýny, ale postupně se z té lásky téměř zbláznil a stal se z něj tyran, Kristýnu věznil. Raoul jí chtěl zachránit. Ale povedlo se mu to? Nebo Kristýna navždy zůstala ve spárech Fantoma Opery?

Můj komentář: Fantom Opery toužil pouze po lásce, ale stal se z něj učiněný tyran! Když si představíte, že tahle postava zřejmě vážně žila v opeře v Paříži.... Příběh byl dobrý, napínavý, ale někdy trochu nesrozumitelný a zdlouhavý.

Něco o spisovateli: Gaston Leroux byl francouzským spisovatelem, dramatikem a novinářem. Vystudoval práva a Fantom Opery patří mezi jeho nejznámější knihy.

Ukázka: Máme ho ľutovať? Máme ho zatracovať a preklínať? Chcel byť taký ako ostatní. Lenže bol veľmi mrzký! Musel svoju genialitu ukrývať alebo ju prepožičať zlu, zatiaľ čo s obyčajnou tvárou by bol jedným z najušľachtilejších ľudí. Mal srdce, schopné obsiahnuť celú zem, a musel sa napokon uspokojiť s pivnicou. Fantóm Opery si bezpochyby zaslúži náš súcit.

Deník Anne Frankové

29. srpna 2013 v 17:39 | Klára
Autor: Anne Frank
Nakladatelství: Státní nakladatelství dětské knihy
Rok vydání této knihy: 1966, 1955 (originál)
Originální název: Het achterhuis

Obsah: Za druhé světové války byli Židé krutě zabíjeni nebo posíláni do koncentračních táborů. Anne byla původem Němka, ale s rodinou se kvůli válce musela přestěhovat do Holandska. Avšak i tam je začali hledat a posílat do táborů, a tak se Anne s rodinou musela schovat v ,,zadním traktu '' domu, kde dříve pracoval její táta. V ,,zadním traktu '' se skrývali ještě s rodinou Van Daanových a s panem Dusselem. Žili dva roky v nepochopitelných podmínkách a celou tu dobu si tam Anne psala deník, který dostala ke svým třináctým narozeninám, takže máme možnost nahlédnout a představit si, jak to tam u nich probíhalo. A když už se konečne blížil konec války....

Můj komentář: Deník dívky, která žila dva roky v celkem hrozných podmínkách, na konci už skoro neměli co jíst a museli být stále potichu a žít ve strachu, že na ně někdo přijde. Bylo krásné, jak v některých zápiscích doufala, že zase jednou bude moct ven nebo že zase usedne do školní lavice. Ale myslím, že závěr všichni znáte.

Ukázka: Když mě tak pozorují a hlídají, tu začnu být nejdříve uštěpačná, pak zesmutním a nakonec obrátím své srdce opět naruby, obracím všechno špatné navenek a dobré dovnitř, a neustále hledám cestu, abych byla taková, jakou bych tak ráda chtěla být a jakou bych mohla být kdyby....ano, kdyby na světě nežili ještě jiní lidé. Anne

Hostitel

21. srpna 2013 v 8:00 | Klára
Autor: Stephenie Meyer
Nakladatelství: Tatran
Rok vydání této knihy: 2013, 2008 (originál)
Originální název: The host

Obsah: Představte si Zemi, kde se neválčí, nezabíjí, a nevraždí. Kde se pomáhá a žije v míru. Už jí ale neobývají lidé, nýbrž Hostitelé, což jsou stvoření, které jsou vložené do lidského těla. Existuje ovšem i malá komunita normálních lidí, kteří se brání tomu, aby do nich byl vložen Hostitel. Jednou z nich byla i Melanie, ale tu nakonec také dostihli, takže do ní vložili hostitele jménem Poutnice. Melanie se ale nevzdává a stále žije uvnitř, i když je to skoro nemožné. A co se stane potom? Budou spolu bojovat proti Hostitelům nebo budou žít normální život?

Můj komentář: První jsem viděla film (zase :D) a chtěla jsem si přečíst i knihu. Páni, je to teda dost velká kniha, má asi 550 stránek, což mi absolutně vyhovuje. Příběh byl zajímavý a někdy i dost napínavý, ale místy byl také docela nudný.

Ukázka: Podle instinktu svého druhu jsem se bezpečně vpletla do centra myšlení lidského hostitelského těla, vetkala jsem se nevyhnutelně do každého jeho dechu a reflexu, až nakonec přestalo být svébytným úplně. Byla jsem to já. Ne to tělo, moje tělo.


Velký Gatsby

12. srpna 2013 v 9:55 | Klára
Autor: F. Scott Fitzgerald
Nakladatelství: Dokořán
Rok vydání této knihy: 2013, 1925 (originál)
Originální název: The great Gatsby

Obsah: Jednoho dne se mladý pan Carraway rozhodne přestěhovat do New Yorku, protože je tam právě ,,Zlatá horečka ''. Přistěhoval se do malého domečku blízko své sestřenice Daisy a jejího manžela. Vedle sebe má ovšem velký dům, jehož obyvatele nikdy neviděl, jediné, co viděl, je to, že každý večer pořádal velké večírky, na které lidi prostě chodili, ani nepotřebovali pozvánku. Pan Carraway ho jednou viděl pouze zdálky, když vztahoval ruku k zelenému světlu na druhé straně. Carraway byl zřejmě jediným, kdo kdy dostal pozvánku na jeho večírek. A tak poznal pana Gatsbyho- mladého, bohatého, ovšem i romantického muže. Společně se začnou přátelit a Carraway mu pomůže znovu se setkat s Daisy, kterou předtím pan Gatsby miloval a stále miluje. Jak se tohle ale vyvrbí? Daisy má přece manžela, ale Gatsbyho také stále miluje. Utečou spolu nebo se Daisy bude moc bát?

Můj komentář: Velkého Gatsbyho jsem nejdřív zase viděla v kině. Já vím, že nejdřív by se měla číst kniha, ale já to tak prostě mám, když se mi líbí hodně v kině film, tak si to chci přečíst. Knížka byla velice dobrá, romantická a zajímavá. Příjemná.

Něco o spisovateli: F. Scott Fitzgerald byl romanopiscem, povídkářem a scénáristou. Je nazýván autorem takzvaného ,,džezového věku ''. Mezi jeho další významnou knihu patří i Podivuhodný případ Benjamina Buttona.

Ukázka: Gatsby věřil v to zelené světlo, vzrušující budoucnost, která před námi rok od roku ustupuje. Dnes nám unikla, ale nevadí- zítra poběhneme rychleji, rozpřáhneme paže dále- A jednoho krásného rána- A tak sebou zmítáme dál, lodě deroucí se proti proudu, bez přestání unášeni zpátky do minulosti.


Adele

10. srpna 2013 v 17:58 | Klára
Autor: Caroline Sanderson
Nakladatelství: Mladá fronta
Rok vydání této knihy: 2012, 2012 (originál)
Originální název: Someone like....Adele

Obsah: Chtěli byste vědět, jak probíhalo její dětství? Nebo jaká vlastně byla? A určitě by vás zajímalo, jak to vlastně probíhalo při vydání jejích desek a co pro ní jednotlivé písně znamenají. Tato kniha nám ukazuje příběh zpěvačky Adele, kterou si celý svět oblíbil díky jejím nádherným, smutným písním, ve kterých vypráví své příběhy o lásce. A samozřejmě okouzlila i svým úžasným hlasem.

Můj komentář: Tahle knížka se mi strašně, strašně líbila, protože Adele zbožňuji a dozvěděla jsem se o ní spoustu věcí, které bych jako její správná fanynka měla vědět! Takže, fanoušci Adele, běžte a kupte si tuto knihu!

Ukázka: A proč si Adele myslí, že oslovila lidi na celém světě? U příležitosti třetího vydání časopisu Q se jí na to ptali v rozhovoru, jenž poté vyšel ve výročním výtisku s Adele na titulní stránce. ,,Možná proto, že lidi prostě ví, jak hudbu miluju....A možná že jim v něčem připomínám je samotný, '' řekla. Myslím, že Adele uhodila hřebíček na hlavičku. Ale pak je tu samozřejmě i její úžasný hlas.


 
 

Reklama