If I stay

2. srpna 2014 v 13:38 | Klára |  Jednodílné knihy

Autor a kniha


Gayle Forman je americká spisovatelka žijící v Americe. Jednou procestovala s manželem celou zemi. Na začátku se živila žurnalistikou a psala do různých časopisů. Kniha If I stay má ještě pokračování s názvem Where she went. Gayle Forman napsala ještě další knihy- Just one day, Just one year, Just one night a Sisters in sanity. Zanedlouho se na motivy knihy If I stay objeví v kinech film.

Nakladatelství: Definitions (zakoupeno v anglickém jazyce)
Rok vydání: 2014, 2009 (originál)




Celý článek pod perexem!

Obsah

To ráno bylo vše v pořádku. Byl mrazivý únorový den, a Miina rodina měla díky sněhu den volna. Rozhodli se navštívit známé. Jeli autem po zasněžené silnici....a najednou byla pro Miu tma. Probudila se a zírala na tu tragédii. Její máma, táta, bráška.... Byl to hrozný pohled. Velmi se ale divila, když viděla ve sněhu ležet i sebe samotnou, své vlastní tělo. Jak je možné, že se mohla pohybovat mimo tělo? Sledovala, jak ji doktoři operují a ona leží v kómatu, zatímco jí její příbuzní, kamarádka Kim a přítel Adam chodí navštěvovat. Jak se má vrátit zpátky do těla a probudit se? A hlavně, stojí to za to, když se probudí jako sirotek?


Hlavní postavy


Mia byla holka s opravdu velkým talentem- hrála na cello. Jak bylo vidět z jeího chování, rodinu přímo milovala, i když nebyla
jako oni. Táta i máma zbožňovali rockovou hudbu a měli spoustu takových přátel, se kterými si Mia moc nerozuměla. Už jenom to, že nehrála na kytaru, nebo na bubny, ale na cello, o něčem svědčí. Byla nesmělá, když ji přítel Adam vzal na nějaký z koncertů jeho čím dál populárnější kapely, s nikým se moc nebavila. Nejradši si sedla a hrála na její nástroj. Musela být opravdu velmi talentovaná, dostala se na Juilliard. Mia se mi jako postava velmi líbila, byla statečná a silná a.... jednoduše se mi zdála hodně sympatická.

Ukázka

Am I dead?
At first it seemed obvious that I am. That the standing- here- watching part was temporary, an intermission before the bright light and the life- flashing- before- me business that would transport me to wherever I'm going next.
Jsem mrtvá?
Nejdřív se zdálo jasné, že jsem. Že ta část se stáním tady a koukáním byla dočasná, přestávka před světlem a životem probíhajícím mi před očima, která by mě transportovala kamkoliv dál.


Můj názor


Páni. S touhle knihou jsem si musela trochu pospíšit, protože jsem ji chtěla stihnout, než přijde do kin. Což se dalo v pohodě zvládnout, jelikož je docela dost útlá. Ale teď už k příběhu!
Na začátku, když tam Mia popisovala, jak se měli dobře a najednou se stala ta bouračka (a kde nechybí pár nehezkých detailů), jsem opravdu málem brečela. Málem, nevím proč, ale já u knih skoro nikdy nebrečím. Najednou byla Mia na všechno sama. Ještě k tomu mimo své tělo- taky bych nevěděla, co mám dělat. Musela prožívat hrozné časy, představte si, že by vám najednou umřela celá rodina? Jaký by byl život bez nich? To bych si nedokázala představit.
Byla vážně skvěle napsaná, dojemná. Končí velmi otevřeně, i já byla zmatená, jak to dopadlo, ale jelikož jsem si omylem přečetla prvních pár vět pokračování Where she went, tak už to vím, ale nepovím. :) Nedá se říct nic jiného, než- přečtěte si ji! Hned!





Hodnocení
Obálka- 5/5
Příběh- 9/10

zdroje nevyfocených obrázků: www.weheartit.com

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Regina Regina | Web | 5. srpna 2014 v 10:06 | Reagovat

Knížku si chci už hodně dlouho přečíst, ale teď čekám na nové vydání s tou filmovou obálkou od YOLI. :D Chci, aby mi pasovala k Hvězdy nám nepřály a Bez naději a ta stará se mi stejně nelíbí :)

2 klarinyknihy klarinyknihy | Web | 5. srpna 2014 v 10:16 | Reagovat

[1]: Tak to je jasný, knihovna doma musí být co nejhezčí! A ta kniha je vážně krásna. :-)

3 Lilyen Lilyen | Web | 12. října 2014 v 17:34 | Reagovat

Mě se to moc líbilo. A i ten film jsem viděla a ten je taky brilantní.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama