Colette- Dívka z Antverp

23. února 2014 v 13:00 | Klára |  Jednodílné knihy
Autor: Arnošt Lustig
Nakladatelství: Mladá fronta
Rok vydání této knihy: 2013, 2003 (originál)
Originální název: Colette- Dívka z Antverp

Obsah: Kniha nám ukazuje strašné zacházení s Židy v osvětimském lágru a nepochopitelné myšlení vedoucích lágru Auschwitz- Birkenau. Nikdo nevěděl, jestli se na ně v koupelnách (když už měli jednou za pár týdnu příležitost se umýt) spustí voda nebo plyn. Pro vedoucí byli Židé jen odporný odpad, který pouze zabíral místo Německu. Devatenáctiletá hrdinka Colette přežila v Auschwitz- Birkenau celých devět měsíců, pracovala jako hledačka věcí, které si lidé různě schovávali a zašívali do kabátů- diamanty, zlato a prsteny. Jeden malý diamant si schovává pod jazykem. Jediné, co ji drželo při životě, byla láska k V.F.. A jako každý žila ve stresu a neustálém strachu, kdy na ni přijde řada....

Něco o spisovateli: Arnošt Lustig byl židovského původu, přežil Terezín, Osvětim i Buchenwald. Byl velmi populárním spisovatelem, psal díla s tématem holocaustu.

Můj komentář: Ve škole jsme dostali úkol přečíst si něco od Arnošta Lustiga. Vážně jsem nevěděla co, až mi do oka padla Colette. Na začátku jsem příběh moc nechápala a trochu se v něm ztrácela. Ale některé části byly opravdu ošklivé, když třeba popisovala, co všechno tam vedoucí dokážou napáchat a jak myslí jen na Německo a na to, jak nejrychleji vyhladit ostatní národy. Je to opravdu silná, celkem depresivní četba, ale člověk by měl vědět, jak hrozně to všechno probíhalo.

Ukázka: Unterscharfuhrer přikázal pěti stům dětí zastavit. Na povel smějí vyběhnout. Kdo dosáhne podzemních sprch první, dostane k svačině chleba s medem a máslem. Teď! Děti běžely jako o závod, rovnou z vagonů do plynové komory. Oberfuhrer Hermlich se vyjádřil, že život je sladký běh dětí. Vyhlásil unterscharfuhrera za vzor esesmana.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 12331545154525 12331545154525 | 17. srpna 2014 v 18:38 | Reagovat

:-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-D  8-O  8-O  8-O  8-O  8-O  8-)  :-!  :-?  :D  :D  :D  :D  :D  :D  :D  ???  :-|  :-P  :-P  ;-)  ;-)  :-(  :-(  :-D :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama