Zlodějka knih

13. ledna 2014 v 19:37 | Klára |  Jednodílné knihy
Autor: Markus Zusak
Nakladatelství: Argo
Rok vydání této knihy: 2009, 2005 (originál)
Originální název: The Book thief

Obsah: Je období druhé světové války. Liesel Memingerová společně s bratrem cestují k nové rodině, protože jejich matka se o ně už nemůže starat. Bohužel její bratr na cestě umřel, a tak se chvíli zdržely, aby ho pohřbily. Jednomu z hrobníků vypadne jakási černá knížka. Liesel se rozhodne ji vzít a schovat. A tak vlastně začala ,,kariéra'' zlodějky knih. Její nový otec, Hans Hubermann, je laskavý a dobrosrdečný člověk, který má Liesel opravdu rád. Oproti tomu Rosa Hubermannová je rázná a ráda nadává, ale je i velice statečná. Hans jednou najde Lieselinu černou knížku, která se ukazuje být ,,Hrobařovou rukovětí'' a společně se učí číst. Pro Liesel se slova stanou útěchou a nově nalezenou láskou. Několikrát se dokonce odváží ukrást knihy z knihovny starosty, a tyto knihy jsou poté jejím největším pokladem. Kamarádí se s Rudym Steinerem, klukem s citrónově žlutými vlasy. Období války je opravdu strašné a Hubermannovi společně s Liesel skrývají jedno hrozné tajemství. A kdo jiný může vyprávět tento příběh, než Smrt.

Něco o autorovi: Markus Zusak pochází z Austrálie. Kniha Zlodějka knih byla neuvěřitelným bestsellerem, prodalo se jí více než milion výtisků.

Můj komentář: Tato kniha se definitivně zařadila mezi moje top nejoblíbenější knihy. Opravdu. Dojala mě, zaujala mě a strašně dobře se četla. Líbilo se mi, jak se Liesel zamilovala do slov, jak se pomalu učila číst, jak se kamarádila s Rudym a prožívala různé příhody. Při většině knih nebrečím, ale tato mě rozbrečela. Opravdu. Přečtěte si ji. Uděláte dobře.

Ukázka: Místnost se plynule smrštila, až zlodějku knih dělilo od polic pár drobných krůčků. Hřbetem dlaně přejela podél první police a poslouchala, jak jí nehty šustí po páteřích jedné každé knížky. Znělo to jako hudební nástroj, nebo jako tóny utíkajících nohou. Použila obě ruce. Vyslala je do závodu. Jedna police proti jiné polici. A pak se zasmála. (....) Kolika knih se dotkla? Kolik jich cítila?

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Utkvělá představa Utkvělá představa | Web | 13. ledna 2014 v 23:33 | Reagovat

Taky mě rozbrečela :-) Dobře, že v tom nejsem sama. Uvažovala jsem, že bych na ni taky napsala někdy v budoucnu recenzi, tak uvidím... Je velmi zajímavá svým vypravečem a ze začátku je to nezvyklé, ale ke konci ohromně dojemné.

2 klarinyknihy klarinyknihy | Web | 14. ledna 2014 v 12:14 | Reagovat

[1]: Přesně, nejdřív jsem si říkala, že je to takové zvláštní, že to vypráví Smrt, ale potom jsem si zvykla. Opravdu se mi ta kniha líbila. A recenzi klidně napiš, já si ji pak přečtu! :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama